دل تنگی کوانتومی

دلم برای کلاسهای کوانتوم ام تنگ شده ، چه تنگ شدنی !

 

یادش بخیر چقدر تلاش می کردم از لابه لای روابط پیچیده و نا مفهوم ریاضیات ماتریسی و معادلات جون به لب رسون موجی ، واقعیت زندگی کوانتومی رو زنده کنم.

 

وقتی قضایا حسابی درهم و گنگ می شد ، تنها راه چاره مثال فیلسوفی بود که " وقتی از خواب بیدار می شود با خودش می گوید : آیا من آدمی هستم که خواب دیده پروانه شده ،‌یا پروانه ای هستم که خواب می بیند آدم شده ؟! "

به دانشجوها می گفتم :‌دیگه اغتشاشات ذهنی تون از این فیلسوف بیچاره که بدتر نیست .

 

یا وقتی بحث همگنی زمان پیش می اومد مثال دیوانه کننده برای بررسی خطی یا دوره ای بودن زمان این بود که :

‌من در 4 تیر سال 1361 به دنیا اومدم . حال می توان چند نتیجه گرفت :

 

4/4/61 زمانی است که من به دنیا امده ام یا زمانی که من به دنیا امده ام 4/4/61 بوده است ؟ ! !‌ در نگاه اول این دو جمله یکی است اما بعد از چند ثانیه به این نتیجه می رسیم که اینها دو اتفاق مجزا هستند که تحت شرایطی همزمان رخ داده اند .

 

 من به اصل" تعبیر چند جهانی " اعتقاد دارم . اینکه در هنگام

اندازه گیری یا انتخاب یک کمیت ،‌جهان به مجموعه ای از جهان ها تجزیه می شود که هر یک از آنها نتایجی متفاوت با دیگری دارد .

 

خیلی دلم می خواد مثالها رو ادامه بدم : مولکول صدا !‌  ؟  مولکول نور ! ؟  زمان موهومی ! ؟    موسیقی ستارگان !‌ ؟   جهان : ترکیبی از ساعتها و ابرها !‌ ؟

 

 

خب . . . هنوز که اباء‌و اجدادم رو به فیض نرسوندین ،‌ول کنم و برم .

 

 

/ 32 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مصطفی نورالهی

سلام ممنون استاد خوبم از حظورتون در تارنوشت حقیر ما.... کوانتوم... در یک کلام خود نیلز بوذ هم نفهمید نفر سومی که کوانتوم رو فهمیده کیه.....

کوچولوی نجیب

آره! یادمه تا 2 ... 3 جلسه از اولای کوانتوم فقط استاد رو نگاه می کردم ببینم چی می گه [نیشخند] هیچی هم نمی فهمیدم [نیشخند]

شملک

دروغ چرا؟ تا قبر آ آ آ‌ آ ... ما همون فیزیک دو هم هیچی نمیفهمیدیم [نیشخند] سگ مصب ترم هفتیم و هنوز پاس نشده[خنده]

شهرزاد

تعبیر چند جهانی رابطه ی درس و فرزند!!!!!!!!!!!!!! واااااا قضیه جدیه؟؟؟؟

احمد فیاض

تا شقایق است زندگی باید کرد! http://fayazphoto.blogfa.com/

یک نسل سومی

سلام خانوم دکتر اگه بدونید چقدر با این مثال ها و مرزهای کشف فیزیک حال میکنم :) شرمنده که سر نزده بودم ، الان تمام پست های جدید رو خوندم از اون مورد پایمال کردن حقوق زنان دلگیر شدم از سوالات عجیب و در عین حال احمقانه اون بنده خدا متعجب شدم یا حتی از این حرکت وقیحانه ی دانشجو ها !! حرفه دیگه ای ندارم اما سر خواهم زد یا حق

دکتر نگار

خداییش زندگی شما با ماخیلی فرق داره. زندگی هامون به شدت توی 2 تا دنیای موازی است